عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی بر ضرورت ادغام منابع طبیعی با سازمان محیط زیست تاکید کرد و خطاب به وزیر کشور گفت: مرز یک موهبت است آن را به محدودیت شکننده تبدیل نکنید.

به گزارش پایگاه خبری مجلس و آذربایجان به نقل از خانه ملت، حسین حاتمی در صحن علنی امروز (سه شنبه، ۱۷ فروردین ماه) در نطق میان دستور خود در تذکری به وزیر کشور گفت: براساس مصوبه هیات وزیران و اصلاحیه آن، مرزنشینان تا شعاع ۲۰ کیلومتری ذیحق در دریافت سهمی از درآمدهای حاصل از صادرات زمینی فرآورده‌های نفتی است. چرا مرزنشینان آذربایجان شرقی و اردبیل را مشمول نمی‌دانید و حق سهم مرزنشینی آنها را پرداخت نمی‌کنید؟
عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: مسئولیت حراست و حفاظت از قانون اساسی برعهده کیست؟ اینکه یک اداره بخشنامه قانونی و خلاف ماده ۳۲ قانون انتخابات شوراها را صادر و کارمندان و کارگزاران خود را محروم از کاندیداتوری شوراها کند، نشان از آن دارد که رفتارهای فردی، اداری، تشکیلاتی و جناحی به نام مصلحت‌اندیشی دایره انتخاب شدن و انتخاب کردن را روز به روز تنگ‌تر می‌کند.
وی در تذکری به وزرای کشور و امورخارجه، ادامه داد: خانه‌ها و اموال مردم شهرستان خداآفرین در جنگ قره‌باغ با اصابت گلوله‌های جنگی آسیب دید و هنوز تامین خسارت نشده، نیاز است مورد توجه جدی قرار گیرد.
نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس یازدهم در تذکری به وزیر کشور، یادآور شد: در آستانه عید نوروز راه‌های دسترسی به مرز و مزارع را در سواحل رود ارس با ماشین آلات راهداری مسدود کردند؛ شما که برای تعمیر جاده‌های خاکی و شنی ما یک دستگاه گریدر نمی‌توانید تامین کنید با چه مجوزی اجازه می‌دهید راه‌های دسترسی و گردشگری به مزارع ما را مسدود کنند.
حاتمی افزود: مرز یک موهبت است آن را به محدودیت شکننده تبدیل نکنید؛ کمبود امکانات و زیرساخت‌های راه‌های روستایی و عشایری، نامناسب بودن جاده‌های شهرستان‌های حوزه انتخابیه و مخابرات و اینترنت زیر ۵۰ درصدی و ده‌ها مشکلات دیگر مردم را آزار می‌دهد.
عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حالی که نهاده‌های دامی بیش از ۵ برابر گران و نایاب شده است دام زنده عشایر کمتر از سال‌های قبل به سختی معامله می‌شود در این رابطه سازمان عشایری کشور و وزارت جهاد کشاورزی ناکارآمد هستند.
وی یادآور شد: در راستای چابک‌سازی دولت می‌طلبد ادغام منابع طبیعی با سازمان محیط‌زیست و تشکیل وزارت جدید و ادغام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری که ماموریت‌های همسانی دارند در دستور کار قرار گیرد.
وی افزود: در حالی که خداآفرین و هوراند بیش از چندین سال است به شهرستان ارتقا یافته‌اند، چرا سازمان امور اداری و استخدامی کشور مجوز راه اندازی ادارات مستقل و جدید را نمی‌دهد؟ شما در وزارتخانه‌ها و ادرات کل کارمندان و کادرهای اداری اضافی انباشته دارید آن وقت از تخصیص یک نفر برای راه‌اندازی یک اداره در شهرستان عاجز هستید؛ این یک تخلف محرز و ناکارآمدی آشکار است. سازمان امور اداری و استخدامی کشور در این رابطه متهم و محکوم است.
نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس یازدهم از عملکرد ضعیف صدا و سیما در تولید فیلم های فاخر و جذاب نیز انتقاد کرد.

  • منبع خبر : خانه ملت