رئیس گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در مجمع مجالس آسیایی گفت: بانوان توانمندی‌های زیادی در عرصه‌های مختلف دارند و همچنین زنان در بخش‌های گوناگون جامعه نقش پر رنگی دارند.

به گزارش پایگاه خبری مجلس و آذربایجان به نقل از خانه ملت، معصومه پاشایی رئیس گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در مجمع مجالس آسیایی در نشست مجازی زنان و اقتصاد خانواده محور گفت: همکاران محترم؛ مایلم در ابتدا به نمایندگی از طرف گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران مراتب خرسندی خویش را به خاطر حضور و مشارکت در این نشست اعلام نموده و از همه نمایندگان محترم به خاطر همراهی و مشارکتشان قدردانی کنم.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس افزود: امیدوارم با تشریک مساعی شما همکاران ارجمند بتوانیم نشست خوب و موفقی را داشته باشیم و با هم اندیشی با یکدیگر به اهداف مورد نظر دست یابیم.

رئیس گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در مجمع مجالس آسیایی اظهار کرد:  در دنیای پر تحول امروز، دانش و نوآوری از اساسی ترین عامل پیشرفت در عرصه اقتصادی به شمار می رود. حرکت به سوی نوآوری و ایجاد تغییر در ترکیب محصولات و خدمات در قلمرو فعالیت های یک کسب و کار دانش بنیان قرار دارد. از این رو کسب و کارهای دانش بنیان نقش مهمی در اثربخشی تولید، تبلور دانش در محصولات و خدمات جدید، ارتقاء سطح اقتصاد و رفاه، تولید ثروت و ارزش افزوده در یک جامعه ایفا می کنند. این کسب و کارها در تبیین و مدل سازی فرایندهای تولید، تحقیق و توسعه، غنی سازی علمی و فنی، آموزش، پرورش و توسعه انسانی، انتقال دانش و نشر و اشاعه نوآوری در کشورها نقش مهمی ایفاء می کنند. در کسب و کارهای دانش بنیان، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال متناسب با ظرفیت نوآوری تحقق می یابد. بدین معنا که دستاوردهای تحقیق و توسعه به طور پیوسته از طریق سرمایه گذاری به محصول، فرایند و یا سیستم های نوین تبدیل می گردد و دسترسی به ظرفیت های سرمایه گذاری برای کارآفرینان و پژوهشگران افزایش یافته و این عامل مهمی در ایجاد نوآوری و بهره برداری از توان فناوری در اقتصاد کشورهاست.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همانگونه که می دانیم، میزان و نحوه مشارکت اقشار مختلف در فعالیت های اقتصادی یکی از عوامل و شاخص های توسعه است. ضرورت و الزام اقتصادی اشتغال و مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی، همواره در تاریخ پیشرفت و توسعه جوامع مختلف بشری مطرح بوده است و تغییرات ایجاد شده در بستر زمان باعث شده تا زنان از محدوده خانه خارج شوند، جذب نظام شغلی جامعه گردند و در تغییر الگوی کار سنتی حاکم بر جامعه نیز تغییراتی ایجاد کنند.

وی گفت: بدون تردید، بانوان توانمندی‌های زیادی در عرصه‌های مختلف دارند. آنها در ردیف بزرگترین ذخایری هستند که هنوز از وجودشان استفاده بهینه به عمل نیامده است و این گروه که عهده دار تنظیم امور خانوادگی و تعیین کننده مسیر اقتصاد و خانواده محسوب می شوند، در امور اقتصادی و تنظیم بودجه خانوادگی دخالت مستقیم دارند و هر نهضتی که بخواهد رفاه اجتماعی و نظم اقتصادی را توسعه دهد، ناگزیر است که از توجه و همکاری با طبقه ای که بخش مهمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند، بهره مند گردد.

پاشایی تصریح کرد: اکنون، زنان، با حضور در اثر گذارترین بخش های جامعه ی خود پر رنگ تر از گذشته در بسیاری از حوزه ها، ظاهر شده اند. از جمله این عرصه ها می توان به کسب و کارهای دانش بنیان اشاره کرد، به طوریکه بخش قابل توجهی از شرکت های دانش بنیان با کمک بانوان ایجاد اشتغال و ارزش آفرینی می کند. به واقع می توان گفت، رشد و توسعه ی علم و فناوری مستلزم مشارکت بخش مهمی از سرمایه انسانی جامعه یعنی زنان است. در این راستا، بسترسازی توسعه کسب و کارهای دانش بنیان با حضور بانوان، قطعا به بهبود و تثبیت جایگاه و افزایش نقش آنها در توسعه اقتصادی منجر می شود.

نماینده مردم مرند و جلفا بیان کرد: این حوزه که با حضور و نقش آفرینی زنان از طریق ارائه ایده های نوآورانه و کسب و کارهای دانش بنیان بانوان شکل می گیرد، توانمندی زنان را در توسعه اقصاد دانش بنیان شکوفا می سازد.

رئیس گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در مجمع مجالس آسیایی اظهار کرد: شاید نقش زنان در گذشته، صرفا به قلمروی خانه، فرزندآوری و فرزندپروری محدود می شد، اما اقتصاد دانش بنیان، فرهنگی را با خود به ارمغان آورده است که نه تنها نقش زنان را نادیده نمی گیرد، بلکه به عنوان یک بازوی قدرتمند و محکم به شمار می آیند. زنان، امروز نقش آفرین میدان عمل کسب و کارهای دانش بنیان هستند. بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران، این موضوع از حد شعار فراتر رفته است و اکنون، شمار کسب و کارهای دانش بنیان که زنان، بنیان گذار و نقش آفرین کلیدی آن هستند و تعدادشان هم کم نیست، گواه این مدعاست.

وی تاکید کرد: فعالیت زنان کارآفرین به عنوان مولد تولید و نیروی کار همواره حائز اهمیت بوده و بدیهی است حضور زنان در کنار مردان و کار آنان در انجام امور خانه و خانواده بر کسی پوشیده نیست. آنها به عنوان نیروی خلاق و متفکر در زمینه فعالیتی خود می توانند تحولی در زندگی و حیات اجتماعی و اقتصادی ایجاد کنند و جوامع را از حالت ایستایی نجات دهند.

رئیس گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در مجمع مجالس آسیایی عنوان کرد: همکاران ارجمند؛پذیرش واقع بینانه تفاوت های طبیعی میان زن و مرد، پرهیز از مقایسه های بی مورد که موجب کاهش عزت نفس می شود، اعتماد به استعدادها و توانایی های خود، هدفمندی و انتخاب برنامه های منطقی، رشد تفکر عقلانی، تلفیق میان عقل و احساس، حساسیت نسبت به تحولات زمان و همچنین مشارکت در فعالیت های اجتماعی به ویژه مهارت های کارآفرینی زنان را افزایش می دهد.

این نماینده مردم در مجلس گفت: همگان واقفیم که مشارکت زنان در کلیه زمینه های زندگی اقتصادی، یکی از مهمترین عوامل دستیابی به توسعه پایدار اقتصادی و ضرورتی بنیادین است. امیدوارم بانوان در همه کشورها به ویژه در منطقه کهن آسیا بتوانند با قدرت و با صلابت در سطحی که شایسته ی مقام و جایگاه زنان است، حضور یابند.

پاشایی خطاب به شرکت کنندگان محترم در این نشست گفت: مایلم اعلام کنم بعنوان رئیس گروه APA پارلمان ایران، گزارشی از این اجلاس به نشست کمیته ویژه زنان نماینده پارلمان در مجمع مجالس آسیایی که به هنگام برگزاری اجلاس کمیته دائم امور اجتماعی و فرهنگی APA منعقد می گردد، ارائه خواهم کرد.

  • منبع خبر : خانه ملت