نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اجرا نشدن فاز سوم مجتمع فولاد آذربایجان در این شهرستان اعلام کرد: با مسوولان وزارت صمت جلسه گذاشته ایم تا عقب ماندگی های این واحد تولیدی به هر شکل ممکن جبران شود.

به گزارش مجلس و آذربایجان، مهدی اسماعیلی روز یکشنبه در یک گفت و گوی خبری افزود: در حالی که مجتمع فولاد آذربایجان در شهرستان میانه از ۲۰ سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده، اما هنوز فاز سوم توسعه آن اجرا نشده است.

وی اظهار کرد: این در حالی است که مجتمع های فولاد مشابه مانند مجتمع فولاد نیشابور فاز نهم توسعه خود را نیز اجرا کرده اند.

مدیرعامل مجتمع فولاد آذربایجان نیز گفت: این مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۵۵۰ هزار تن محصول یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان میلگرد در منطقه شمال غرب است.

محمودی با اشاره به اشتغال مستقیم ۴۸۰ نفر در مجتمع فولاد میانه افزود: میلگردهای آج دار ۱۰ تا ۳۲ میلی متری تولید این مجتمع، تقاضای خوبی در بازار مصرف دارد.

وی اظهار کرد: ما ۲۰ سال حضور مداوم در بازار داخل کشور و مقداری صادرات سالانه به کشورهای منطقه داشته ایم.

وی ادامه داد: محصولات تولیدی این شرکت استاندارد اروپا را دارند.

مدیرعامل مجتمع فولاد آذربایجان با اشاره به تجربه اندوخته این واحد تولیدی یادآوری کرد: در دوره ای به دلیل خودداری غربی ها از تامین و تعمیر برخی از قطعات شرکت فولاد آذربایجان، ناگزیر از بازنگری در فعالیت های خود شدیم و همین بهانه ای برای طراحی و تولید و تعمیر آن قطعات به دست متخصصان توانمندی کشورمان شد.

طـرح مجتمع فـولاد آذربایجان در سـال ۱۳۶۸ کلنک زنی و در اواخـر سال ۱۳۷۶ عملیات نصب ماشین آلات آن و تولید آزمایشی ایـن مجتمع در هفته دولت سـال ۱۳۷۹ به صورت «راه اندازی سرد» آغاز شد .

این مجتمع دارای سه فاز تولیدی  است که واحد نورد یا تولید مفتول های صنعتی و ساختمانی از سال ۱۳۷۹ فعالیت خود را آغاز کرده و عمده تولیدات آن انواع میلگرد ۱۰ تا ۳۲ میلی متری است.

قرار است در  واحد دوم مجتمع فولاد آذربایجان نیز عملیات احیای مستقیم انجام و سالانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید شود که کارخانه آن احداث، اما تولید آن هنوز ناچیز است.

این در حالی است که بهمن آرمان از مشاوران صنعت فولاد کشور ، بیست و پنجم شهریور ماه امسال در دیدار با محمدرضا مشایخی، فرمانده ویژه شهرستان میانه، اعلام کرد ما در پی طرح این موضوع در شرکت ایمیدرو هستیم تا با افزایش ظرفیت فولاد میانه به ۲ میلیون تن در سال و ایجاد فازهای بعدی با اعتبار ۱۰۰میلیون دلار بتوانیم فولاد شهرستان را به قطب فولادی شمالغرب کشور تبدیل کنیم.