عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم اعتقاد دارد مجامع بین المللی باید تلاش کنند تحریم های دارویی و پزشکی علیه کشورها از جمله ایران لغو شود زیرا کشورهای دیگر مصون از شیوع کرونا نیستند.

به گزارش مجلس و آذربایجان، همایون هاشمی با اشاره به اهمیت نامه رییس قوه مقننه به اتحادیه بین المجالس و روسای مجالس کشورهای مختلف در راستای ضرورت مداخله جهانی برای لغو تحریم های ضدانسانی در بحران کرونا، گفت: متاسفانه طی سالیان گذشته با اعمال تحریم های دارویی واشنگتن، ظلم بزرگی در حق ملت ایران شده که این موضوع آسیب های جدی را رقم زده است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمام مجامع بین المللی باید بدانند تحریم های ضدبشردوستانه ایالات متحده علیه تهران چه آسیب هایی را در برداشته است، اظهار کرد: بنابراین اقدام رییس قوه مقننه در راستای بهره گیری از ظرفیت های دیپلماسی پارلمانی محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها به دروغ در رسانه های جمعی اعلام می کنند هیچ تحریم دارویی و پزشکی علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال نکرده اند، ادامه داد: این مهم در حالیست که حتی راه های نقل و انتقال منابع مالی برای تهیه اقلام پزشکی و دارویی بسته است، چه برسد به رفع نیازهای دارویی که بیانگر خوی استکباری آمریکا است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: هم اکنون ویروس کرونا در حال سرایت به کشورهای مختلف است و هر کشوری باید تلاش کند این بیماری را سرکوب کند اما کشورمان در شرایط سختی اقدام به تهیه برخی اقلام پزشکی مورد نیاز می کند؛ نباید فراموش کرد چنین رویه ای خلاف قوانین انسان دوستانه و حقوق بشر است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس دهم با تاکید بر اینکه ایرانیان همواره با بهره گیری از ظرفیت های داخلی و خارجی توانسته اند از سد مشکلات عبور کنند، خاطرنشان کرد: بنابراین به نظر می رسد مجامع بین المللی باید تلاش کنند در عرصه دارویی و پزشکی تحریم ها لغو شود زیرا کشورهای دیگر دنیا مصون از شیوع کرونا نیستند.

رییس مجلس شورای اسلامی در نامه های جداگانه خطاب به  رئیس اتحادیه جهانی بین المجالس، دبیر کل اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، دبیرکل اتحادیه مجالس پارلمانی آسیا و نیز روسای مجالس کشورهای اسلامی و آسیایی ضمن ابراز تاسف از تحریم های ضد انسانی آمریکا علیه کشورمان، این  اقدامات ایالات متحده از جمله تحریم های  پزشکی، دارویی و وسایل آزمایشگاهی را موانعی در  مسیر مهار شیوع  کرونا  توصیف کرد و  خواستار  همصدایی جامعه بین المللی و مواضع اصولی  برای لغو فوری همه تحریم ها از جمله تحریم های پزشکی آمریکا علیه مردم ایران شد.

 

  • منبع خبر : خانه ملت