فرماندار شهرستان تبریز در خصوص آخرین وضعیت انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو با خبرنگاران رسانه های گروهی به گفتگو پرداخت.

به گزارش خبرنگار مجلس و آذربایجان، بهروز مهدوی فرماندار شهرستان تبریز در نشست خبری با اصحاب رسانه؛ تعداد شعب اخذ رای در مرکز حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو را یک هزار و دو شعبه اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۷۹۹ شعبه در شهرستان تبریز مستقر هستند، در بخش مرکزی ۷۷ شعبه، خسروشاه ۳۹ شعبه و شهر تبریز نیز ۶۸۳ شعبه در نظر گرفته شده که ۶۷۷ شعبه آنها به صورت ثابت و ۶ شعبه به صورت سیار می باشد.

وی ادامه داد: همچنین در اسکو ۱۱۹ شعبه با ۱۶ صندوق ثابت و در آذرشهر ۸۴ شعبه که ۱۹ مورد آن در سطح شهرستان ثابت می باشند کار اخذ رای انجام خواهد گرفت.

مهدوی تعداد واجدین شرایط رای دادن در سطح شهرستان تبریز را یک میلیون و ۳۷۹ هزار و ۷۷۰ نفر دانست و افزود: این تعداد شهروند، حدود ۷۰ درصد جمعیت شهرستان را شامل می گردد و کل واجدین شرایط در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو نیز یک میلیون و ۵۸۱ هزار و ۲۳۷ نفر می باشد.

فرماندار تبریز با اشاره به اینکه هر نامزد انتخاباتی باید یک شماره حساب بانکی و مسئول امور مالی خود را معرفی نماید تاکید کرد: طبق مصوبه مجلس، باید تمام دخل و خرج انتخاباتی کاندیداها مشخص شده و موظف هستند ۲۰ روز پس از روز انتخابات، صورت حساب مالی خود را اعلام نمایند.

وی اضافه کرد: در ابتدای پروسه انتخابات یازدهم مجلس حدود ۳۳۸ نفر ثبت نام کرده بودند که ۱۵۰ نفر آنها تایید شده و ۵۰ نفر نیز انصراف دادند، لذا تا به امروز (چهارشنبه) تعداد ۱۳۸ نفر از نامزدها در حوزه تبریز، آذرشهر و اسکو به باهم به رقابت خواهند پرداخت.

مهدوی مدت زمان تبلیغات رسمی انتخابات را ۷ روز و تا ۳۰ ماه جاری اعلام کرد و افزود: تمام آثار تبلیغاتی نباید بیشتر از ۷۰ در ۵۰ سانتی متر باشند، همچنین حداقل کسب نمایندگی مجلس نیز ۲۰ درصد کل آرای ماخوذه صحیح است که همان یک پنجم کل آرا را شامل می گردد.

وی اضافه کرد: هر نامزد انتخابات مجلس یازدهم می تواند در هر منطقه شهرداری تبریز ۲ ستاد مجزا برای آقایان و بانوان در نظر بگیرد و اگر تبلیغات خارج از محل های تعیین شده باشد بدون اطلاع نامزد، جمع‌آوری خواهد شد.

مهدوی از نامزدها خواست تبلیغات خود را بر روی کارتون پلاست های ویژه نصب کنند و گفت: از این طریق می توان تبلیعات محیطی را به نحو مطلوب انجام داد و از آشفتگی شهر جلوگیری نمود.

وی از اخذ رای مردم توسط یک دستگاه ویژه خبر داد و افزود: صورتجلسات شعبات از طریق این دستگاه وطنی پرینت گرفته شده و با خوانش و اسکن کارت ملی، عملیات اخذ رای صورت خواهد گرفت زیرا مجهز به امکانات ویژه و استفاده از اینترانت به صورت آنلاین بوده و هک شدن آن در حد صفر است.

فرماندار تبریز در پایان اظهارات خود از تخلف انتخاباتی ۳۸ نفر از کاندیداها سخن به میان آورد و تاکید کرد: در مدت غیر تبلیغات برای دو نفر از آنها پرونده تخلفاتی تشکیل شده است.

به گفته وی، علیرغم اخبار و اطلاعات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تشکیل ائتلاف های مختلف، هیچ ائتلاف رسمی در فرمانداری تبریز به صورت رسمی به ثبت نرسیده است!