بستان‌آباد، شهرستانی با موقعیت سوق‌الجیشی فوق‌العاده است که یکی از مهم‌‌ترین آزادراه‌های کشور از قلب آن می‌گذرد. وجود چندین شهرک صنعتی، زمین‌های مرغوب و مستعد کشاورزی، چندین سد بزرگ و کوچک، آثار تاریخی و مناظر طبیعی متعدد و از همه مهم‌تر عبور آزادراه ترانزیتی پیامبراعظم از آن، هیچکدام نتوانسته آنطور که باید و شاید چهره محروم این شهرستان را دگرگون سازد.

به گزارش مجلس و آذربایجان، بستان‌آباد، شهرستانی با موقعیت سوق‌الجیشی فوق‌العاده است که یکی از مهم‌‌ترین آزادراه‌های کشور از قلب آن می‌گذرد. وجود چندین شهرک صنعتی، زمین‌های مرغوب و مستعد کشاورزی، چندین سد بزرگ و کوچک، آثار تاریخی و مناظر طبیعی متعدد و از همه مهم‌تر عبور آزادراه ترانزیتی پیامبراعظم از آن، هیچکدام نتوانسته آنطور که باید و شاید چهره محروم این شهرستان را دگرگون سازد.

شهرستان بستان‌آباد، از نیروی بومی کار آزموده در سطوح مدیریتی بی‌بهره است و نیروهای غیربومی نیز نگاه خوابگاهی به این شهرستان دارند. اغلب مدیران این شهرستان را یا نیروهای مغضوب مرکز استان تشکیل می‌دهند و یا مدیرانی که برای کسب تجربه بیشتر، مدتی را در این شهرستان اتراق می‌کنند. البته اندک مدیران بومی شهرستان نیز رغبتی برای ماندن در شهرستان بستان‌آباد نشان نمی‌دهند و تمایل‌شان بیشتر برای حضور در تبریز است.

وضعیت شهرستان بستان‌آباد از لحاظ شاخصه‌های توسعه‌ای بقدری نامناسب است که در رده مناطق محروم کشوری جای گرفته است و قرار شده این شهرستان برای سال ۹۹ به عنوان پایلوت توسعه تعریف شود و اعتباراتش افزایش یابد.
کیفیت پایین اتوبان تبریز- زنجان و بالا بودن عوارض بین راهی این آزادراه باعث شده، تردد بخش زیادی از خودروها و کامیون‌ها به جاده قدیم بستان‌آباد – تبریز هدایت شود که این امر نیز مشکلات مضاعفی را برای شهرستان ایجاد می‌کند.

حوزه‌های فرهنگی در شهرستان بستان‌آ‌باد با کمبود امکانات و زیرساخت‌های لازم مواجه هستند. این شهرستان سینما ندارد و تئاتر، موسیقی و دیگر فعالیت‌های فرهنگی بشدت محدود است. مدیریت‌های حاکم بر مراکز فرهنگی شهرستان نیازمند تغییر و تحول اساسی است و بهره‌‌گیری از نیروهای مجرب و کارآزموده بشدت احساس می‌شود.

از سوی دیگر، مشارکت مردم در مسایل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در بستان‌آباد نسبت به اغلب شهرستان‌های همطراز پایین است. البته وضعیت در بخش تیکمه داش نسبت به بخش مرکزی اندکی متفاوت است و مردم این بخش علاقمندی بیشتری برای مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی نشان می‌دهند.

عدم تکمیل پایاب سدهای شهرستان بویژه سد کلقان، بی‌توجهی به پتانسیل‌های گردشگری قوروگول، دامنه‌های سهند، زادگاه استاد شهریار و آبگرم معدنی بستان‌آباد در سال‌های اخیر، فرصت‌های مهم توسعه را از این شهرستان گرفته است و سبب شده بستان‌آباد علیرغم برخورداری از این همه پتانسیل و توانمندی، در زمره مناطق کمتر توسعه یافته کشور قرار گیرد.

در کل باید گفت؛ بستان‌آباد نیازمند یک تحول و دگرگونی در تمام لایه‌های مدیریتی است، تا قطار این شهرستان در ریل توسعه قرار گیرد. این شهرستان به مدیرانی مجرب و دوراندیش و نماینده‌ای مردمی و برخاسته از متن مردم نیاز دارد تا اتحاد و همگرایی را در بین مردم، مدیران و دولتمردان افزایش دهند و نگاه توسعه‌ای فراگیر به همه عرصه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی داشته باشند.